gallery/eks
gallery/PRATİK A

Elektrik  Hizmetleri

BUJİ DEĞİŞİMİ

 

 

İçten yanmalı motorlarda gazın tutuşmasını sağlayan parçaya buji denir. Onu bir çeşit çakmak olarak da düşünebiliriz. Yakıt ve hava karışımını ateşleyen bu parça, motorun çalışması için hayati önem taşır. Bujinin çalışma şekli yüksek gerilimli elektrikle kıvılcım oluşturma esasına dayanır. Zamanla işlevini yitiren bujilerin değişimi gerekebilir. Buji değişimi için Otopratik uzmanlarına güvenebilirsiniz. 

 

Buji Arızaları

 

Buji arızası nasıl anlaşılır, sorusunun net birkaç yanıtı var, ancak bu konuda mutlaka uzman ellerden destek almak gerek. Aracı çalıştırdığınızda motor titreme yapıyorsa, burada bujiden şüphelenmek gerek. Egzozdan siyah duman çıkması da bujiye işaret edebilir. Buji ateşlemede sorun yaşıyorsa genellikle aracın performansı da olumsuz etkilenir. Bu durum da normalden fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Özetle aracınızı çalıştırdığınızda motor titriyorsa, egzozdan siyah duman çıkıyorsa, aracın performansı düştüyse bujileri ve buji kablolarını kontrol ettirmeniz gerekiyor demektir.

 

Buji Temizliği

 

Bazı durumlarda pas sökücü kimyasallarla buji temizliği yapılarak sorun giderilmeye çalışır. Ancak buji temizliğiuzmanların çok önermediği bir işlemdir. Zira, genellikle sorunu çözmek için yetersizdir. Bu konuda bir arıza hissettiğinizde ya da sorunun bujilerden kaynaklandığını öğrendiğinizde gerekli değişimi yapmanız yani yeni buji veya buji kablosu taktırmanız önerilir. Ayrıca sorun ateşleme bobininde, sokette ya da doğrudan bujide olabilir. Tüm bunların uzman ellerde değerlendirilmesi gerekir.

 

Buji Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 

Buji değişimini kendi başınıza yapmanız önerilmez. Zira oldukça teknik bilgi gerektiren bir iştir. Oto bakım uzmanları değişim sırasında dikkat edilmesi gereken detayları şöyle özetliyorlar:

 

Buji başlığına dikkat edilmeli, doğru ürün seçilmelidir.

 

Kablolar da kontrol edilmelidir.

gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

gallery/el1
gallery/el2
gallery/el3
gallery/el4
gallery/el5
gallery/el1
gallery/el2