gallery/eks
gallery/PRATİK A

Elektrik  Hizmetleri

BUJİ KABLOSU DEĞİŞİMİ

 

 

Sıkışmış hava ile yakıt karışımını ateşleyen buji gibi  kablosu da çok önemlidir ve deforme olduğunda mutlaka yenilenmelidir. Yenileme yapılırken sorunun kablodan kaynaklandığından emin olunması gerekir.

 

Seçilen buji kablosunun kalitesine dikkat etmek önemlidir. Aracın elektrik bobininden gelen akımı taşıdığı için içinden yüksek elektrik akımı geçer. Bu nedenle kalitesiz kablolar hızlı deforme olabileceği gibi tehlikeli de olabilir. Buji kablosu değişimi yapılırken kabloların fazla uzun bırakılmamasına ve birbirine temas etmemesine de dikkat edilmelidir. Zira, böyle hatalı bağlamalar sonucunda tehlikeli sorunlar çıkabilir.

 

Buji kablosu ile ilgili en sık rastlanan arıza, eskime veya kopmadır. Bu durumda en yakın servise gidilerek kabloların yenilenmesi sağlanmalıdır.

Buji Kablosu Eskirse Ne Olur?

 

 

Eskiyen buji kabloları yalıtkanlık özelliğini kaybeder. Bu durumda kablolar, akünün ürettiği voltajı yani enerjiyi iletmekte zorlanır. Gücü iletemeyen kablolar, aracın çalışma sırasında teklemesine ve çalışmamasına neden olur. Başka bir deyişle yıpranan kablolar işlevini yerine getiremez. Motor çalışmaz. Bu durumda araç için önemli bir güvenlik problemi oluşabilir. Kablodaki deformasyon genellikle buji arıza ile karıştırılır ancak ikisi farklı şeylerdir.

gallery/buji-kablosu-degisimi
gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

gallery/el1
gallery/el2
gallery/el3
gallery/el4
gallery/el5
gallery/el1
gallery/el2