gallery/eks
gallery/PRATİK A

DİZEL ARAÇLARDA YAĞ DEĞİŞİMİ

 

 

Motorun içindeki parçaları koruyan madde, yağdır. Çalışma prensibi gereği birbirine sürtünen motor parçalarının sürtünmenin şiddeti ve sürekliliği sonucu aşınması, kırılması ve diğer sorunların oluşması konusunda ana koruyucu, yağdır. Yağ azaldığında ya da kalitesi bozulduğunda motor parçaları zarar görebilir. Yağlar ve sıvılar bu nedenle çok önemlidir. Dizel araçların motorlarının sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan yağın belirli periyodlarla değiştirilmesi gerekir. Çünkü dizel motor yağı zamanla eksilebilir ya da kalitesi bozulabilir. Araç periyodik bakımında ya da oto check up sırasında motor yağı mutlaka kontrol edilir.

 

Motor Yağ Değişim Süresi Aşılırsa!

 

Dizel araçlarda yağ değişim süresi aşıldıkça aracın çekişten düşmesi gibi problemler başlar. İlk gözlenen belirtiler çekişten düşme olsa da motorun aşınması sonucunda ciddi motor arızaları söz konusu olabilir. Çünkü parçalar birbirine sürttükçe sürtünmenin kuvveti ile kırılma, aşınma söz konusu olacak bu da parça değişimini gerekli kılacaktır. Dolayısıyla süre aşıldıkça yağ değişim maliyetininçok üstünde bir maliyet ortaya çıkabilir.

 

Dizel Araçlarda Yağ Değişimi Kaç km’de Bir Yapılır?

 

Dizel arabaların yağ değişimi konusunda kullanım şekli ve aracın ne tipte bir araç olduğu gibi konular göz önüne alınır. Örneğin bir pick-up ile şehir içi otomobilin değişim süresi birbirinden farklı olabilir. Ancak temel belirleyici, üretici firmanın verdiği bilgidir. Aracınızın kullanım kılavuzunda yazan süreyi dikkate alarak yağ değişimini yapmanız önerilir. Belirli aralıklarla yapılan yağ değişimi kadar motor yağı filtresi değişimi de motorun sorunsuz çalışması ve uzun ömürlü olması için önemlidir. Ayrıca yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi gibi filtreler için temizlik ve gerektiğinde değişim konularına dikkat edilmelidir.

gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

Yağ ve Sıvı  Hizmetleri

gallery/y2
gallery/y3
gallery/yağd
gallery/yağd
gallery/yağd