gallery/eks
gallery/PRATİK A

HELEZON YAY DEĞİŞİMİ

 

 

Helezon Yay Değişimi

 

Araçlarda güvenli sürüş ve dengeli süspansiyon için gerekli olan bir parçadır. Helezon yaylar, zemin ile araç arasında bir güç emme noktası oluşturarak araç gövdesini korur. Zamanla yaylar eskiyebilir. Söz konusu eskime, aşınma, kırılma, kopma, gevşeme ya da sertleşme şeklinde olabilir. Böyle durumlarda helezon yay değişimi yapılır.

Helezon yay nedir ve ne işe yarar?

 

Spor yay adıyla da bilinen bu parça, süspansiyon sisteminin önemli bir parçasıdır. Makas yay ve helezon yay şeklinde iki farklı türü vardır. Makas yay, daha çok ağır vasıtalarda kullanılır. Bununla beraber aracın tipine göre kalınlık ve uzunlukları da değişebilir. Amortisör ile ilişkili olan bir parça olarak helezon yay, yoldan gelen kuvveti absorbe eder. 

 

Araçlarda helezon yay kullanımının ana amacı, yoldaki eğim farkı, çukur ve kasislerden kaynaklanan darbeyi emmektir. Şoku emmek ve yüzeyler arası kuvveti alma gibi bir işlevleri vardır. Helezon yayın kalitesi yol tutuşuna etki eder. Bu nedenle güvenli sürüş açısından da çok önemli bir parçadır. 

 

Kullanım sıklığına bağlı olarak yaylar zamanla ya gevşer ya da sertleşir. Bu yayların esnemesini zorlaştırır. Sonuç olarak araç yoldan gelen vurma, çarpma, sıçrama etkisine karşı esneme yapamaz ve bazı parçalar darbe şiddetine dayanamayarak parçalanır. Bu durumda araç sahibi için helezon yay fiyatları ya da helezon yay değişim fiyatının çok üstünde bir masraf çıkabilir. 

 

Dingil ile araç gövdesinin birleştiği noktada yer alan ve dışarıdan bakınca görülebilen söz konusu parça değişimi öncesinde aracın lastikleri sökülür. İşlem tamamlanınca lastikler yeniden takılır. Bu nedenle rot ayarı ve balans ayarı da gerekir.

gallery/helezon-yay-degisimi
gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

Bakım Hizmetleri

gallery/1
gallery/2
gallery/4
gallery/5
gallery/6
gallery/7
gallery/8
gallery/10
gallery/11
gallery/12
gallery/13
gallery/14
gallery/15
gallery/16
gallery/17
gallery/18
gallery/6
gallery/6
gallery/6
gallery/6
gallery/15
gallery/15
gallery/15
gallery/1
gallery/20
gallery/18
gallery/19
gallery/9
gallery/9