gallery/eks
gallery/PRATİK A

OTO KLİMA KOMPRESÖRÜ TAMİRİ

 

 

Oto Klima Kompresörü Tamiri

 

Klima kompresörü, araç klimasının beynidir. Bu organ çalışmadığında iklimlendirme sistemi çalışmaz. Klima kompresöründe arıza varsa, durum ciddi demektir. Bu durumda ya kompresör değişir ya da yerinden çıkarılarak hasar giderilir ve tekrar yerine takılır. Klima gaz dolumu, dezenfeksiyonu, polen filtresi değişimi de klima kontrolü ve bakımı anlamında yapılan önemli bakım ve onarım işlemleridir.

 

Klima Arıza Sebepleri

 

Araç klimaları, belki de en sık arıza veren sistemler. Bir aracın iklimlendirme sistemi  arıza verdiğinde gaz, radyatör petekleri ya da kompresör ilk akla gelen parçalardır. Klimada gaz kaçağı olması en popüler arıza sebebidir.  Sistemdeki korozyon, parçaların darbe alması gibi durumlar gaz kaçağına neden olabilir. Bu durum, gaz kaçak testiyle anlaşılır.  Ancak kompresör arızası da çok sık görülür ve genellikle kısa süreli seyahatlerde aniden derece yükseltmekten kaynaklanır. Kompresör tamiri için mutlaka bu konuda uzman bir ekipten yardım almak gerekir. Arızanın nedeni kompresördeki her hangi bir parça olabilir.

 

Oto Klima Kompresörü Parçaları Nelerdir?

 

İklimlendirme bozulduğunda sorun kompresördeyse bu durumu gidermek için önce kompresör gövdesinin hangi parçalardan oluştuğunu anlamak gerekir.

 

Bir oto klima kompresörü şu parçalardan oluşur:

 

Kompresör kasnağı

 

Kompresör mili

 

Kompresör gazı

 

Gaz girişi

 

Piston

 

Valfler ve valf soketlerinden oluşur.

 

Klima Kompresör Çeşitleri

 

Klima kompresörleri çalışma prensibine göre ve şekline göre çeşitlenir. Pistonlu, spiralli, eğik plakalı ya da paletli gibi farklı çeşitler söz konusudur. Bu konuda çalışan uzmanlar,  kompresör tamiri ya da değişimde bu çeşitliliği göz önüne alarak çalışır. 

 

Oto Klimada Kompresör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

Klima kompresöründe arıza varsa klima devreye giremez.

 

 

gallery/oto-klima-kompresoru-tamiri-1
gallery/oto-klima-kompresoru-tamiri-2
gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

Klima Hizmetleri

gallery/k1
gallery/k2
gallery/k3
gallery/k1
gallery/k2
gallery/k4
gallery/k2