gallery/eks
gallery/PRATİK A

Lastik ve Jant Hizmetleri

LASTİK NİTROJEN DOLUMU

 

 

Oto lastiklere nitrojen basma işlemi için mutlaka oto servise gitmek gerekir. İşlem, çok zor olmasa da hassasiyet gerektirir. Size en yakın Otopratik mağazasına uğrayarak nitrojen dolumunu yaptırabilirsiniz. Nitrojen doldurma işlemi hassasiyet gerektiren bir iştir. Lastiklerin oksijeni tamamen boşaltıldıktan sonra nitrojen basılır. Ardından tekrar doldur boşalt yapılır ve böylece yüzde yüz nitrojen dolumu sağlanır.

 

Lastiklere Neden Nitrojen Basılıyor?

 

Dışarıdan delme, kesme gibi işlemler dışında oto lastiklerin ömrünü kısaltan en önemli etken nemdir. Bu nedenle lastik otellerinde de nemsiz bir ortam olması gerekir. Nitorjen gazı, nem oluşumuna izin vermez. Bu yönüyle oksijen gazına göre avantajlıdır. Zira nem, lastiklerin korozyonuna neden olur. Nitrojen gazı, lastiklerin ömrü uzatır. Çünkü, lastik içinde çember telleri, subaplar hatta jantlar nemden zarar görürken nitrojen nem oluşumunu engelleyerek söz konusu parçaları korur.

 

Lastiklere Nitrojen Doldurmanın Avantajları

 

En önemli avantajı oto lastik içinde nem oluşumunu engelleyerek korozyon oluşumuna engel olmasıdır. Bu da lastiklerin ömrünü uzatır. Ayrıca nitrojen, oksijen gibi ısınmadığı için frenlemede daha iyi performans sunar. Lastiklere nitrojen basmak yakıt tasarrufu sağlar mı sorusunun yanıtı ise şöyle verilebilir: Yapılan testler, nitrojen gazının yakıt tüketimi konusunda %2 gibi bir oranda tasarruf sağladığını göstermiştir. Ayrıca nitrojen molekülleri oksijen moleküllerinden daha büyük olduğu için lastik içinden difüzyonla hava kaçağı daha az olacaktır ve lastiklerin havası daha geç sönecektir.  

gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

gallery/llas
gallery/l9
gallery/l8
gallery/l1
gallery/l2
gallery/l3
gallery/l6
gallery/l4
gallery/l7
gallery/l10