gallery/eks
gallery/PRATİK A

ROT BAŞI DEĞİŞİMİ

 

Rot Başı Değişimi

 

Direksiyon kutusundaki hareketin tekerleklere iletilmesini sağlayan rot başları zamanla aşınır ya da boşluk yaparlar. Bu durumda bir oto servise gidilerek değiştirilmeleri gerekir. Rot başı değişimi fiyatları , markaya göre farklılık gösterebilir. 

 

Rot Başı Nedir?

 

Bu parça genellikle kısa ve uzun rot kolu ile bir adet rot başından oluşur. Rot kolunun ucuna vidalanan yuvarlak yapıdaki parçaya da rot başı denir. Bu parçanın ana işlevi direksiyon kutusuna uygulanan hareketin sonucunu sağlamaktır. Uçtaki küresel masfal ile direksiyondan gelen itme hareketini tekerleklere iletirler.

 

 

Rot Başları Nasıl Değiştirilir?

 

Sökme işlemine rot başını tutan somunun çıkarılmasıyla başlanır. Ardından anahtar yardımıyla kolayca başlar sökülür. Daha sonra da yeni başlar takılır. İşlem, çok zor değildir ama alet gerektirir ve zahmetlidir. Ayrıca arkasından rot ayarı da yapılması gerekeceği için mutlaka oto bakım uzmanları tarafından yapılması önerilir.

 

Rot Başı Neden Arızalanır?

 

Oto parçalarının pek çoğu zamanla aşınma ya da sertleşme ile işlevini yitirir. Örneğin lastik subapları sertleşerek ve fren kaliperleri de aşınarak bozulabilir. Rot başları zamanla aşınabilir. Bu aşınma işlevlerini yapmalarına engel olur. Özellikle kötü arazi koşullarında araç kullanmak ve direksiyon sistemini zorlamak aşınmanın ana sebebidir.

 

Rot Başı Tamiri

 

Genellikle rot başı tamir edilmesi önerilmeyen bir parçadır. Bunun yerine değiştirilir. Rot başı değişim zamanı bir araçtan diğerine değişse de aracınızın kullanım kitapçığında yazan sürede bir değişmesi önerilir. Değişimde iki baş birden yenilenmeli ve işlem bittikten sonra rot ayarı da yapılmalıdır.

gallery/rot-basi-degisimi
gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

Bakım Hizmetleri

gallery/1
gallery/2
gallery/4
gallery/5
gallery/6
gallery/7
gallery/8
gallery/10
gallery/11
gallery/12
gallery/13
gallery/14
gallery/15
gallery/16
gallery/17
gallery/18
gallery/6
gallery/6
gallery/6
gallery/6
gallery/15
gallery/15
gallery/15
gallery/1
gallery/20
gallery/18
gallery/19
gallery/9
gallery/9