gallery/eks
gallery/PRATİK A

SERVİS UYARI LAMBASI SIFIRLAMA 

 

 

Günümüzde araçların gösterge ekranında arıza ve diğer konularda bilgi veren, sürücüyü uyaran bir uyarı lambası alanı bulunur. Araç markasına göre farklılık gösterebilen bu alan, hem sürücü için hem de oto servis uzmanları için çok önemlidir.

 

Araç uyarı ekranında lastikler, emniyet kemeri, yakıt, motor, açık pencere ya da kapı gibi çok farklı konularda bilgiler bulunur. Servis uyarı lambası bunlardan farklıdır. Bu lamba, aracın servise gitme zamanının geldiğini, periyodik bakım yaptırmanız gerektiğini ifade eder. Araç, periyodik bakıma sokulduğunda da servis uyarı lambası sıfırlaması yapılır.

Servis Uyarı Lambası Nasıl Resetlenir?

 

Servis ikaz lambası nasıl resetlenir ? sorusu pek çok araç sahibinin merak ettiği bir konudur. Bu nedenle Audi A4 yağ bakım ışığı sıfırlama nasıl yapılıyor ya da BMW 1 serisi yağ servis ışığı sıfırlama gibi Ford Fiesta servis ışığı resetleme gibi sorular sıklıkla sorulur. Bir çeşit, sistemi yeniden başlatma işlemi olan servis uyarı lambasını resetlemek için mutlaka uzman bir servise başvurmanızı öneriyoruz.

 

Servis uyarı lambası ne zaman yanar?

 

Bu ikazın ana amacı, yağ değişimi zamanının geldiğini ya da aracın servis bakım zamanın geldiğini ifade etmektir. Araç üreticisinin hazırladığı katalogda belirtilen sürelerde yanar ve sizi servise gitmeniz için uyarır. Bu da genellikle ya 10 bin km’de bir ya da 15 bin Km’de birdir. Lambanın sönmesi için oto serviste araca bir sonraki bakım mesafesinin girilmesi gerekir. Bu da manuel olarak ya da bir arıza tespit cihazı ile yapılabilir.

gallery/servis-uyari-lambasi-sifirlama
gallery/BRİSA
gallery/büyüteç

Ekspertiz

gallery/amblem
gallery/TSEE
gallery/GÖÇMEN logo
gallery/araba

Bakım

Akü

Lastik / Jant

Yağ ve Sıvılar

gallery/ellektr
gallery/kklima
gallery/llas
gallery/akkü
gallery/yağd

Elektrik

Klima

gallery/EGZOST

Emisyon

gallery/el1
gallery/el2
gallery/el3
gallery/el4
gallery/el5
gallery/el1
gallery/el2